Niebezpieczne halloween

Niebezpieczne Halloween kontra chrześcijaństwo

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

1 listopada jest dla wierzących dniem szczególnym. Każdego roku w Uroczystość Wszystkich Świętych jako wierzący w Chrystusa pragniemy uczcić ogromną rzeszę ludzi cieszących się już wiecznym szczęściem. Chociaż w większości są oni dla nas nieznani z imienia, to jednak pragniemy uwielbić w nich Boga, który to jest źródłem wszelkiej świętości. 

niebezpieczne halloween
Niebezpieczne Halloween

Na różne sposoby wierzący oddają cześć Bogu, to bowiem by oddać chwałę Bogu jest istotą życia i swoistą powinnością każdego wierzącego. Przeżywana w dniu 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych jest ku temu doskonałą okazją. Uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem Kościoła. Chodzi o to, by oddać chwałę Bogu, którego wysławia zgromadzenie świętych. Tak więc jest to wzniesienie oczu ku niebu, bo świętość każdego z nas jest celem każdego życia chrześcijańskiego. A Bóg mówi nam o sobie, że jest święty, jak czytamy to u proroka Ozeasza (Oz 11,9). 

Historycznie patrząc, już w pierwotnym zamyśle uroczystość Wszystkich Świętych była dniem bardzo radosnym. Wtedy to oddajemy cześć tym wszystkim, którzy już dostąpili chwały nieba, dostąpili zbawienia, wskazując jednocześnie, że to Bóg jest źródłem i celem naszego życia. To niezwykle ważny aspekt naszej wiary.


Halloween odwołuje się bowiem do starych pogańskich praktyk magicznych, wprowadzając uczestników w świat ezoteryczno-satanistycznej kultury.


Jednak współcześnie jakże często zamiast uwielbienia Boga widzimy medialną promocję Halloween, której tak łatwo poddają się rzesze ludzi. Czy to tylko niewinna zabawa dynią, czy coś dużo bardziej niebezpiecznego i złego, z czego wręcz wielu nie zdaje sobie sprawy, a nawet nie godzi się na prawdę o Halloween.

W mediach nie dąży się do wyjaśnienia czym jest świętowanie Halloween i nie mówi wcale, że świętowanie Halloween jest całkowicie nie do pogodzenia z uroczystością Wszystkich Świętych. Halloween odwołuje się bowiem do starych pogańskich praktyk magicznych, które mają na celu powstrzymanie negatywnego działania bożków, złych duchów czy demonów, jeśli nie da się zmusić demona do przychylności. Tak więc symbolika magiczna, ogień i oblicza wręcz przerażające, które są rzeźbione i wycinane tak powszechnie z dyniach, w rozumieniu medialnym stanowią ciekawą, kolorową i modną zabawę, która tak otwarcie promowana jest przez media.  

Niebezpieczne halloween

Niebezpieczna zabawa w Halloween korzeniami swymi sięga wielu tysięcy lat wstecz i wywodzi się wprost z pogańskiego, celtyckiego święta ku czci boga śmierci – Samhaina.


Należy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to „zabawa”, którą możemy traktować z przymrużeniem oka. Kościotrupy, czaszki czy powycinane dynie to nic innego jak wprowadzanie nas w świat ezoteryczno-satanistycznej kultury. Kultura, która nie tylko deprecjonuje chrześcijańskie świętowanie Wszystkich Świętych, ale wręcz zachęca do spirytualizmu, czy magii dzieci i młodzież, wchodząc z sposób komercyjny w naszą edukację i kulturę.

Nie dla halloween  Niebezpieczna zabawa w Halloween korzeniami swymi sięga wielu tysięcy lat wstecz i wywodzi się wprost z pogańskiego celtyckiego święta ku czci boga śmierci – Samhaina. To właśnie w tym dniu podczas obrzędów spirytystycznych druidzi, a właściwie ich magowie, składali krwawe ofiary z ludzi. Dzisiaj zrobiono z tego niezły biznes i ludzie wraz z dziećmi nieźle się przy tym bawią, a informacje o prawdziwej istocie tego "pseudoświęta", jak i praktykach satanistów, którzy właśnie w tym dniu wykazują wyjątkową aktywność są zupełnie pomijane. Trzeba zaś wiedzieć, że Anton Sz.LaVey’a, autor "Biblii szatana", przyznał, że Halloween dla satanistów jest najważniejszym dniem w roku, jest bowiem czasem niezwykłej potęgi szatana. Dlatego to wtedy odprawiają swoje "czarne msze", podczas których składają oni krwawe ofiary, oraz dokonują związanych z tym rytualnych zabójstw.

Warto wiedzieć, że tak podświetlona dynia, jak i czaszka, którymi ozdabia się domy i sprzedaje dzieciom jako zabawki, w przeszłości były symbolami czcicieli szatana. Halloween bez wątpienia jest powiązany z okultyzmem, może więc zniekształcić obraz prawdy o świecie nadprzyrodzonym. Problemem tego dnia jest też ignorowanie realizmu zła świata duchowego. Dzisiaj przeciw temu coraz modniejszemu obchodzeniu Halloween sprzeciwiają się różne chrześcijańskie wyznania. Na potencjalne złe skutki zabaw związanych z praktykami Halloween zwracali już wielokrotnie uwagę biskupi katoliccy z Włoch, Francji, a także rosyjscy duchowni prawosławni oraz przedstawiciele francuskiego Kościoła protestanckiego.

Jako wierzący nie mogę być tolerancyjny wobec zła. We współczesnym świecie coraz częściej pod pojęciem tolerancja kryje się bardzo wiele działań, które nie tylko wewnętrznie niszczą człowieka, ale też oddalają go od Boga. Współczesne próby łączenia Halloween ze świętowaniem Wszystkich Świętych są nie do pogodzenia z chrześcijaństwem. Wielokrotnie pisali o tym biskupi nie tylko w Polsce. Źródłem chrześcijaństwa jest Chrystus, Halloween zaś sięga do spirytyzmu, okultyzmu i  boga śmierci – Samhaina.
Absolwent teologii i teologii duchowości, zawodowo zajmuje się również informatyką. Jego zainteresowaniem jest duchowość we współczesnym świecie, wpływ nowoczesnych mediów i ponowoczesnej kultury informatycznej na współczesną wiarę i kondycję duchową społeczeństwa w ponowoczesnym świecie i Kościele.

Jacek Zamarski

replikizegark.pl

home